Bu sene oldukça çok kullanacak gibi göründüğüm Neo4j‘i kurup incelemem gerekiyordu. Ubuntu kullanıcısı olduğum için burada kurulumunu gerçekleştirdim. Öncelikle “Neo4j nedir?” kısaca ondan bahsedeyim.

Neo4j, isminin son harfinden de anlaşılabileceği gibi Java ile yazılmış, dağıtılıp geliştirilmesi open source olan bir graph veritabanıdır. Graph veritabanı, matematikte bulunan graph teorisi yapısını birebir model alan veritabanıdır.

Java uygulamalarında kolaylıkla kullanılabileceği gibi bize sağladığı REST API ile de istenilen herhangi bir dil ve platformda da kullanılabilmektedir.

Burada nesneler yani alınan bilgiler tablolarda değil graphlarda tutulmaktadır. Veritabanlarında veriler ön plandayken graph veritabanlarında nodelar arası ilişkiler önemlidir.

Debian Deposunu kullanarak kurmak için sırasıyla aşağıdaki komutları yazınız:

Şu şekilde de kurulabilmektedir:

En son Neo4j Community Edition yüklemek için:

En son Neo4j Enterprise Edition yüklemek için:

Bu yöntemlerden biri ile kurulumu gerçekleştirdikten sonra tarayıcıda localhost:7474 e giderek Neo4j’nin arayüzüne ulaşılabilmektedir.

oo_

Burada username ve password’e default olarak neo4j yazılarak bağlantı kurmaya tıklanır ve yeni bir parola girildikten sonra bağlantı kurulmuş olmaktadır.

Daha bol güzellikli yazılarda görüşmek üzere. İyi çalışmalar. 🙂

1137 Total Views 1 Views Today
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedIn